KURALLAR
GRUP KURULUŞ KURALLARI

(Bu Kurallar YİNKAT ın genel kuralları olup, YİNKAT ın tüm platformlarında geçerlidir.)

1- YİNKAT ın tüm platformlarında, yazılanlardan, yayınlananlardan, YİNKAT tüzel kişiliği ya da grup sahip ve yöneticileri sorumlu değildir. Sorumluluk gönderiyi yazana aittir. YİNKAT sahip ve yöneticileri, yayınlanan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Yayınlanan bilgilerin kontrol edilmesi ve buna göre işlem yapılması gerekir.

2-Kuruluş amacımıza istinaden, İK cı arayan üyelerimiz tarafından, grup içinde işsiz İK mensubu arkadaşlarımıza her zaman değerlendirmede öncelik verilir.
A- İşini değiştiren İK mensubu üyemiz, yerine ik mensubu birini yerleştirmek durumunda kalırsa; öncelikle grup üyesi işsiz İK mensuplarının değerlendirilmesi zorunludur.
B- Yanına İK mensubu bir yardımcı arayan grup üyesi İK mensubu üyemiz; öncelikle grup üyesi işsiz İK mensuplarının değerlendirilmesi zorunludur.
C- Grup üyesi İK mensubu üyelerimiz, üzerine bir İK mensubu üst arıyorsa; yine öncelikle grup üyesi işsiz İK mensuplarının değerlendirilmesi zorunludur. Bu nedenle grup üyelerimizin üyemiz olmayan iş arayan İK cı tanıdıklarının CV lerini grup içinde yayınlaması yasaktır. Değerlendirmede Grup içinde işsiz ik cı üyelerimizden gerekli kriter sağlanamaz ise, destek amaçlı ik cı arayan üyemizin talebi ile üye dışından ik cı CV leri üyemize yönlendirilebilir.

3- YİNKAT ın üyelerine açık platformlarında, Etkinliklerinde, toplantılarında, Sahip, Kurucu veya Yönetim tarafından yapılan veya izin verilen reklamlar dışında, hiçbir üye reklam yapamaz.. Reklam içerikli paylaşımlarda bulunamaz.. Grup üyesi, İK mensubu üyemiz, firma tavsiyesi isteye bilir.. Tavsiyede bulunmak isteyen diğer üyelerimiz grup içinden Sponsor üyelerimiz dışında tavsiyede bulunamaz.

4- Grupta küfür kullanımı yasaktır.

5- Doğrudan grubu ve bu grubun üye ve üyelerini hedef alan her türlü saldırı yasaktır.

6- Her türlü nefret suçu yasaktır.
A: Kişiye karşı işlenen nefret suçları doğrudan kişiye hedef alan yaklaşımlar.
B: Bir etnik ya da dini kimliği hedef alan yaklaşımlar( Bunlara kişilerin inanç ya da inançsızlıklarına küfür etmekte dahildir.)
C: YİNKAT kişiliğine yapılan saldırılar da dahildir.

7- Her hangi bir ideolojik ya da saf ırk/üstün ırk söyleminde bulunmak bu nitelikte başlık açmak yasaktır.

8- Provakasyon yapmak kişileri ya da grupları hınca, kine, nefrete sürükleyecek paylaşımlar yapmak yasaktır.

9- YİNKAT üyeliğinin ticari amaçlarla kullanılması yasaktır.

10- Üyelerimizin, tüm platformlarımızda imza kullanması zorunlu değildir.. imza bölümünde isim soy isim ve biliyorsanız YİNKAT üye numarası yazılabilir. Bizim için nerede çalıştığınız, ünvanınız değil, paylaştığınız bilgi önemlidir.

11- YİNKAT yönetiminin izni dışında, Üyelerimiz ile iş,müşteri ilişkisi içinde bulunma durumu olan firmaların sahipleri veya ik cısı üyelerimizin, (yemek firması, servis firması, güvenlik firması,danışmanlık firması,Eğitim firması,İSG firması vb.) çalıştığı firmaları ile ilgili bilerek veya bilmeyerek reklamasyon yapması, (Örneğin: İzmir’de en büyük firmalara yemek sunan firmamız, aşağıdaki kriterlerde ik uzmanı alacaktır..bu ve bunun gibi) sloganlar ile grup üyesi ik cı arkadaşlarımızı tesir altına alacak tüm yayınları yasaktır. Grubumuz vasıtası ile elde etmiş olduğu özel iletişim adresleri üzerinden (Üyemizin grubumuzda yayınladığı mail ile elde edilen mail adresi, mail imzada yazan telefon bilgisi, Telegramda özel sohbet ile vb gibi)  üyelerimize özelinden, üyemizin izni dışında, bu tür firma ve ik cıların, reklama dayalı faaliyetler sergilemesi kesinlikle yasaktır.

12- YİNKAT yönetiminin izni dışında, YİNKAT ın etkinliklerinde, platformlarında, toplantılarında, ve her türlü organizasyonlarında grup üyelerimizin Reklama dayalı kart dağıtması ve faaliyetlerde bulunması yasaktır. Kişinin kendi firması veya başka bir firmanın reklamını yapması ile kendi sosyal medya kanallarının reklamının yapılması da bu kurala dahildir.

13- Ücretsiz Eğitimlerimiz ve organizasyonlarımızda kontenjan sınırı olduğu için, gerçekten etkinliğe katılmak isteyen arkadaşlarımızın mağdur olmamaları için;
Eğitime veya etkinliğe katılım talebinde bulunan, ama YİNKAT Yönetimine etkinlik tarihine en geç 3 gün öncesinden bilgi verilmeden ve haklı bir neden ve belge ibraz etmeden etkinliğe iştirak etmeyen üyelerimiz, 6 Ay boyunca YİNKAT ücretsiz Eğitim ve etkinliklerinden yararlanma hakkından mahrum bırakılacaktır. Bu altı ay sonunda tekrar aynı durumun gerçekleşmesi durumunda 12 ay süreli ücretsiz katılım hakkından mahrum bırakılacak ve bu süre sonrasında tekrar aynı durumun gerçekleşmesi ile disiplin kuruluna sevk edilecektir..

14- Acil İş arayan işsiz üyelerimiz dışında tüm üyelerimiz, her yıl ,YİNKAT Yönetimi tarafından belirlenen İnsan Kaynakları çalışanları Asgari Ücret Tarifesine Uymak zorundadır.

15-Şikayetlerinizi grup içinden değil, YİNKAT Yönetimine bildiriniz. Biz YİNKAT Yönetimi olarak şikayeti değerlendirir ve haklı olması durumunda gerekli önlemi alırız..Bu şikayet YİNKAT yönetimi ile olgili olabileceği gibi, diğer üye veya üyelerimiz hakkında da olabilir.

16- Platformlarımızda kişisel verilerin korunması kanunu gereği, üyemizin kendisine ait olmayan CV yayınlaması yasaktır. Üyelerimiz kendi iş arayışına ait CV yi kendi mail adresinden yayınlayabilir.

17- Kişisel veri olarak kabul edilebilecek içerikteki her türlü dokümanların, tüm grup platformlarında paylaşılması yasaktır. Bu konuda duyurulara ve grup kurallarına eklenen açık kural maddesine karşın bu tür yayın yapılmasından YİNKAT sahip ve yöneticileri sorumlu olmayacaktır.

18- YİNKAT üyesi olan herkes üyelik tarihi itibari ile bu ve ileride eklenecek, değiştirilecek kuralları peşinen kabul etmiş sayılır. YİNKAT  kurallarında yaptığı değişiklikleri ilan etmek zorunda değildir. YİNKAT mail platformunda, kurallar bağlantı linkini vermiştir.. Bu bağlantı linki ile üyeler grup kurallarındaki değişiklikleri takip etmekle yükümlüdür..

19-Ego Tatmini yaptığı hissedilen, büyük harfler ile yüksek ses modunda meaj yazmak kesinlikle yasaktır.. Ayrıca  diğer üyeleri aşağılama modunda ibareler veya sorular sormak (Örneğin bunu bilmiyormusunuz, bunu bilmeyen İK cı olamaz veya......... buna benzer ibareler)kesinlikle yasaktır.

20- Üyemizin inceleme tarihinde son  bir (1) yıl içinde paylaşım ve etkinliklere katılım performansı incelenir. Bu tarih aralığında, üyemiz hiç bir paylaşımda ve/veya organizasyonlarda etkileşimde bulunmadı ise üyeliği askıya alma işlemi başlatılır. Bu ilk askılama durumunda, paylaşımda bulunması için üyeye 3 ay ek süre verilir. Bu ilk askılama işleminde üyemiz paylaşımda bulunana kadar tüm indirim ve ücretsiz katılım haklarını kaybeder..YİNKAT Telegram üyeliği sonlanır. Bu ikinci ek süre sonunda halen paylaşım ve etkileşimde bulunmayan üye son 3 aylık askılamaya alınır. Bu üç aylık süre içinde YİNKAT mail grubundaki diğer üyelerimizin paylaşımlarını görmesi engellenir.. Bu son 3 aylık süre içerisinde de herhangi bir etkileşimde ve paylaşımda bulunmayan üye disiplin kuruluna sevk edilerek üyelikten çıkartılır.
KAPSAM : Platin ve Ücretli Bireysel Üyeler bu madde kapsamının dışında bırakılmıştır.

21- Grup Üyesi grup içinde yayınlanan başta İnsan kaynakları iş ilanları olmak üzere hiç bir yayını, başka gruplara ve grup dışına servis edemez.

22- Birlik ve bağlılığa uymayan hareketler sarfetmek,  YİNKAT Kurumsal marka imajını olumsuz etkileyebilecek her türde davranışlar ve yayınlar yapmak, YİNKAT ve üyelerine karşı küçük düşürücü ifadeler kullanmak,  yasaktır.

23-YİNKAT yönetimi, gerekçe bildirmeksizin YİNKAT platformlarının bir veya bir kaçını veya tamamını değiştirme, üyeleri nakletme, veya tamamen platformları kapatma hakkına her zaman sahiptir. Platin üyeliği veya başka şekillerle YİNKAT'a ÜCRETLİ dahil olmuş üyelerimiz bu kapatmalarda ücret iadesi yapılmaz..

24- Tüm platformlarımızda, tüm etkinliklerimizde, tüm organizasyonlarımızda vb..kısaca YİNKAT'ta, Sponsor üye firma isimlerimiz dışında başka bir özel firma, yarı özel firma, dernek, topluluk, vb. tüm kuruluşların reklamının yapılması yasaktır.

25-Grubun ana yönetim ilkesi bu esas ilkeler olup grupta hiç bir üye bu ilkelerin üstünde değildir.

TELEGRAM KURALLARI

1-)Sorumluluk tüm platformlarda olduğu gibi Telegramda da gönderiyi yazana aittir.

2-) YİNKAT sahip ve Yönetiminin duyuruları, kendi ve izin verdiği Reklamları ve yayınları dışında, Üyelerimizin Telegram Ana Odada Yazışma saatleri  08:00-20:00 arasındadır.

3-)Bu saatler içinde genel kurallarımız çerçevesinde, Telegram ana odada , mesleki bilgi paylaşımı, Mesleki tartışma, Duyurular, İlan, YİNKAT yönetimi tarafından İzinli Reklam, Acil yardım talebi ve ileride eklenecek konular dışında paylaşım yapmak yasaktır.

4-) YİNKAT Telegram Ana Odayı sessize almak yasaktır.

5-) YİNKAT SOHBET ODASI : 7/24 Ana odada belirtilen konular dışında, grup kurallarımız içerisinde hertürlü sohbeti, tebriği, muhabbeti yapmak serbesttir. Sohbet odasını sessize almak serbesttir.

6-) Telegramda işyeri hattınızı kullanıyorsanız; Lütfen işyerinden ayrılma durumunda Telegram hesabınızı siliniz..Telefona format atmanız yeterli değildir..Ayrıca en baştan Telegram ayarlardan şifreleme koyunuz..İş telefonunuzu Telegram hesabınız ile teslim etmeniz sonucu doğabilecek sorunlardan YİNKAT sahip ve yöneticileri sorumlu olmayacaktır.

7-) Telegram sistemimizde üyelerimizin aleyhine gelişen sistemsel sorunları ve üyelerimizin mağdur olabileceği bir paylaşımı lütfen üyemize değil, YİNKAT yönetimine bildiriniz. Bizler konuyu değerlendirip üyemize bilgisini veririz.

8-) Bu kurallar genel kurallarımızın ayrılmaz bir paraçasıdır.

9-) YİNKAT yönetimi,29.07.2016 tarihinden itibaren Telegramda hesabı olan tüm üyelerini 01.04.2018 tarihine kadar otomatik olarak YİNKAT Telegram odalarına dahil edecektir. 01.04.2018 tarihi itibari ile sadece Telegramda hesabı olan Platin ve Ücretli Bireysel Üyelerini YİNKAT Telegram odalarına otomatik ekleyecektir. YİNKAT Telegram odalarında bulunmak istemeyen üyelerimiz dilediği zaman YİNKAT Telegram odasından ayrılabilirler. Platin üyelerimiz Talep etmeleri halinde, Ücretli üyelikleri süresi içinde diledikleri zaman tekrar odaya dönebilirler.

10-) YİNKAT Telegram Odasına 01.04.2018 tarihinden sonra, sadece Platin ve Ücretli Bireysel Üyeler (Ücret ödediği süreç içinde) dahil olabilir. Platin ve Ücretli Bireysel Üyeliği süresi sonlanan üyemizin, YİNKAT Telegram kullanımıda sonlanır. YİNKAT Telegramı Kullanan mevcut ücretsiz üyelerimiz YİNKAT üyeliği süresince, oda faal olduğu ve kalmak istedikleri müddetçe odada kalacaktır.. Fakat Bu üyelerimizin YİNKAT üyeliği ile ilgili eksikliği bulunmaması gereklidir.(Örn:YİNKAT Başvuru Formu).Ayrıca, belirli bir süre Pasif olma durumu nedeni ile üyemizin Telegram programının sonlanması, Telegram üyeliğinin silinmesi, numara değişikliği, Telegram odadan çıkması gibi üyemizden kaynaklanan bu ve buna benzer nedenler ile üyemizin YİNKAT Telegram katılımı sonlanır. YİNKAT Telegrama Tekrar dahil olabilmek için Platin veya Bireysel ücretli üyelik gerekecektir. Platin ve Ücretli Bireysel üyelerimiz bu tür durumlardan etkilenmeyecek ve sorunsuzca sisteme tekrar dahil olabileceklerdir. Bu nedenle 01.04.2018 tarihine kadar pasif olan üyelerimizin Telegram programına giriş yaparak, Programın sonlanmasına engel olmaları, geçici numara kullanan üyelerimizin  YİNKAT Telegramı kalıcı numaraya taşımaları gibi önlemler almaları gerekecektir.

11- Telegram programından kaynaklı, başta kurallarımızı ihlal eden veya üyelerimizin gizliliğini tehlikeye düşüren veya üyelerimizin kişisel verilerinin (Başta telefon numaralarının vb.gibi) yayınlanması, teşhir edilmesi veya gruptan görünebilmesi veya üyelerimize rahatsızlık ve endişe verici güncellemeler ile buna bağlı program yamaları vb gibi geliştirmelerin yapılması....Ve sebebi her ne olursa olsun, YİNKAT yönetimi, gerekçe bildirmeksizin YİNKAT Telegram platform odalarını kapatma hakkına her zaman sahiptir. PLATİN üyeliği veya başka şekillerle Telegrama ÜCRETLİ kullanım hakkı ile dahil olmuş üyelerimize bu kapatma nedeni ile para iadesi yapılmaz.


ÜYE KABULÜ

Madde 1- Topluluğumuza aşağıda belirtilmiş şekillerde üyelik kabulü yapılmaktadır.
    A- Öğrenci Üyeliği
         1-İnsan Kaynakları ve ÇEKO Lisans Öğrencileri,
         2- İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Öğrencisi Olanlar,
         3- İnsan Kaynakları Stajyerleri


    B- Bireysel Üyelik
         İnsan Kaynakları konularında çalışanlar.(İnsan Kaynakları birimi, Bordro ve Özlük işleri birimi, Eğitim Birimi, İdari İşler birimi, Seçme yerleştirme birimi )
       

     C- Platin Üyelik

         1- Tüm Firma sahip ve ortakları,
         2- Her Sektörden ünvanında Danışman ibaresi bulunanlar,
         3- Hizmet sektörü genel Müdürleri,(Otelcilik Hariç)
         4- İK dışı her meslekten çalışanlar,
         5- İK ve ÇEKO bölümü dışındaki tüm Lisans öğrencileri,
         6- İK dışı tüm Yüksek Lisans Öğrencileri,
         7- İK dışı çalışan tüm Stajyerler
         8- Şirket tarafından karşılanan veya Şirket adına faturalandırılan bireysel üyelikler.

     D- Ücretsiz Platin Üyelik

          1- Sponsor üyelerimizin temsilcileri,
          2- YİNKAT Şube Başkanları ve Asil Üyeleri,
          3- İş Hukuku Avukatları,
          4- Üniversite Öğretim görevlileri,
          5- Sanayii firmalarının Genel Müdürleri,(Otelcilik dahil)
   
    E- Ücretsiz Misafir Üyelik

          1- Misafir üye : Sanayi Konfederasyonları Başkan ve Yönetim kurulu üyeleri (İZTO, EBSO, EİB, İTO,..Vb. gibi.)
          2- Misafir üye İŞ-KUR ve SGK işveren memurları ile Müdürleri,
          3- Misafir üye Üst düzey bürokratlar, Üst düzey Devlet erkanı,

     F- Sponsor Firma Üyeliği

          1- Tüm sektörlerden firmalar

Madde 2- Misafir üyeler dışında tüm ücretli ve ücretsiz Üye Adayları öncelikle başvuru formunu istenildiği şekilde eksiksiz doldurmalıdır.

Madde 3- Üyelikler 1 yıllık periotlarda olup, YİNKAT yönetimi tarafından belirlenen ücretlerin ödenmesi ile yenilenir. Yenileme ödemesini yapmayan üyenin YİNKAT Aboneliği sona erer ve YİNKAT ile bağlantısı kesilir.

Madde 4- Üyelik kabülü Madde 1 de yer alan Öğrenci Üyeliğinde Başvuru sırasında ve her yıl yenilemelerde öğrenci belgesi ibraz etme zorunluluğu vardır.

Madde 5- Üyelik kabulü Madde 1 de yer alan Öğrenci ve Bireysel üyelikler Şirket tarafından karşılanıyor veya Şirket'e faturalandırılma durumunda Platin Üyelik olarak ücret tahsil edilecektir.

Madde 6- Bireysel üye adayının ünvanında İnsan Kaynakları ve bağlı konulardan en az bir tane olmalıdır.(İ.K.-İşe Alım-Seçme yerleştirme-Bordro özlük-İdari İşler, İK öğrencisi) Fakat Ana iş konusu veya bağlı olduğu bölüm İnsan Kaynakları olmalıdır. Örneğin Mali ve idari işler. Ünvanında İdari işler yazılmış olsa dahi ana iş konusu muhasebe olduğu için Platin üyelik olarak ödeme alınacaktır..

Madde 7-Bireysel üye adayı firma sahibi veya ortağı konumunda olmamalıdır. (Örneğin Eğitim Danışmanlık ve buna benzer firma Sahip ve ortakları).

Madde 8- YİNKAT her başvuruyu kabul etmek zorunda değildir. Başvurusu kabul edilmeyen adaya YİNKAT gerekçe bildirmek zorunda da değildir. Ama grubun kalite standardı gereği geri dönüş yapmaya çalışılacak, ödeme yapıldı ise iade edilecektir..

Madde 9-Üyelik başvurusunda yazılan bilgilerin doğru bir şekilde yazılması çok önemlidir. Bu durumu üye Adayı başvuru formunda "verdiğim bilgiler doğrudur" şeklinde onaylar. Bilgilerin yanlış olması durumunda oluşabilecek zararlardan bu bilgileri yanlış beyan eden sorumludur.Ve bu bilgilerin yanlışlığı tespit edildiği taktirde, Üye derhal Disiplin kuruluna sevk edilerek ihraç edilir. ücretli üyelik söz konusu ise para iadesi yapılmaz.

Madde 10-Başvuru formu olmayan veya istenildiği gibi doldurulmamış mevcut üyelerin üyelikleri sonlandırılır.

Madde 11-Başvuru formunda ortak mail adresi kabul edilmez. bu odalara ortak mail adresi ile girilmez. Örneğin(ik@...com, personel@....com, info@....com ve bu gibi)ÜYELİKTEN AYRILMA 
1- Grup üyesi dilediği zaman gruptan ayrıla bilir..Fakat listeden silinmesi için ayrılmayı YİNKAT yönetimine bildirmek durumundadır. Ayrıca Mesleği, Görevi İnsan Kaynaklarının dışına çıkan üye gruptan ayrılmak zorundadır. Dilerse Platin üyelik için tekrar başvuruda bulunmak zorundadır.
2- Disiplin Kurulu Kararı ile:
Üye, YİNKAT Kurallarına uymaması nedeni ile Disiplin kurulu kararı ile üyelikten çıkartılır. Bu üyeler bireysel üye olamazlar. Dilerlerse  PLATİN Üyeliğe başvurabilirler. Üyelik başvurusu 2.ci kez onaylanan üye tekrar başka nedenler ile olsa da,  disiplin kuruluna sevk edilip ihraç edilir ise, bu üyenin artık YİNKAT ile ilişiği tamamen kesilir ve bir daha ücretli ve platin grup ta dahil olmak üzere hiç bir üyeliğe alınmaz.
3-YİNKAT mail grup YİNKAT'ın üyelik merkezidir. Buradan ayrılan veya mailini pasife alan veya maillerin geri dönmesi ile üyemizin gruptan ayrıldığı varsayılır ve YİNKAT ile tüm bağlantıları otomatik olarak kesilir. Her durumda ücret iadesi yapılmaz.


KURULLAR ORTAK  KURALLARI

Aşağıdaki Kurallar; YİNKAT Şube Başkanlıkları ve Tüm bağlı kurulların asil ve yedek üyeleri için uygulanır.

1- Kurul Üyeleri Ortak Kriterler:

        a- YİNKAT kurullarına YİNKAT Bireysel üye şartlarına sahip İK çalışanları ile ücretsiz PLATİN ÜYELİK şartlarında olanlar dahil olabilir.
        b- Kurullarda görev almak isteyen adayın YİNKAT Disiplin cezası almamış olması gerekmektedir.
        c- Kurullarda görev almak isteyen aday aktif ve katılımcı, paylaşımcı üyeler arasından olmalıdır.
        d- Adayın en az 6 Ay YİNKAT üyeliği bulunması zorunludur.
        e- Kurul Başkanı Minimum İK Müdür ve İK Direktör ünvanında olmalıdır.

Kurulların ortak görev tanımı : 
        a) Toplantılara düzenli katılmak, aksatmamak.
        b) YİNKAT Hedeflerini süresinde tutturmak için projeler geliştirmek, koordine ve organize etmek,
        c) Bütçeyi tutturmak ve bu nedenle hedefler ile bütçe dengesini korumak.
        d) Ana kuruluş esaslarına riayet etmek, bu doğrultuda kuruluş açıklamasını ve kurucu başkanın ön sözünü ezberlemek.
        e) grup içi barışına özen göstermek, üyelere saygılı ve eşit olmak.
        f) ikna kabiliyeti yüksek ve adaletli olmak,
        g) Tüm üyelere Örnek olmak ve bu doğrultuda kurallara uygun davranmak.
        h) Tüm kuralları ezberlemek ve değişiklikleri takip etmek.
        ı) Bölgesine ait bütçeyi oluşturmak.
2- Kurul Asil üyeleri görevleri süresince PLATİN Üyesi olurlar.
3- Kurul her ay 1 kez toplanmak zorundadır. Kurul başkanı ara toplantı çağrısında bulunabilir. Kurul üyesi bu çağrıya uymak ve toplantıya katılmak zorundadır. Aylık toplantıların yüz yüze yapılması esastır. Ara toplantılar SKYPE üzerinden kurul başkanının insyatifi ile yapılabilir.
4- Her toplantıda bir sonraki toplantı tarihi, yeri ve saati kesin olarak belirlenecektir.
5- Toplantılara 1 yıl içinde (YİNKAT kuruluş yıl dönümleri arası) farklı zamanlarda 3 kez, veya üst üste 2 kez İzinsiz ve mazeretsiz katılmayan üye, bir alt statüye düşürülür. (Asil üye yedek üyeliğe; yedek üye normal üyeliğe) Normal üyeliğe düşen kurul üyesinin kurul bağlantıları kaldırılır.
6- Kurul başkanı kendisi artı, varsa sekreterine ilave olarak, 5 Asil, 5 Yedek üye ile kurulun devamını sağlamakla mükelleftir. Bunun için, 1 ay içinde, asil üyelikten yedek üyeliğe düşürülen üye yerine kurul başkanı yedek üyelerden en kıdemli olanını asil üyeliğe alır. Yedek üyelikten normal üyeliğe düşürülen üye yerine yukarıda (md.1 ) belirtilen şartlar doğrultusunda üyeyi kurul içine yedek üyeliğe alır.
7- Kurul toplantılarına kurul başkanı liderlik eder. Yokluğunda en kıdemli asil kurul üyesi vekaleten toplantıya liderlik eder.
8- Toplantı tarihinden 1 hafta önce toplantı gündem konuları kurul başkanı veya sekreteri tarafından kurul üyelerine bildirilir. Üyelerin konulara hazırlıklı olmaları sağlanır.
9- Toplantıda oy çokluğu ile alınan kararlar toplantı tutanağına işlenir. Her maddenin oylanması şarttır. Bu tutanak bilgisayar ve yazıcı olmaması gibi durumlarda elde yazılır. Toplantı sonu her üye tutanağı kontrol eder ve imzalar. Ertesi günü tutanağın temize çekilmiş son hali ve imzalı onaylı tutanak bir üst merci kurul başkanının onayına sunulur. Bir üst merci kararların YİNKAT kurallarına uygunluğunu kontrol ettikten sonra, uygunsuzluk var ise ilgili maddeleri tutanaktan çıkarıp bir üst merci başkanına onaya gönderir. Tutanaktan çıkardığı maddelerde gerekli düzeltmelerin yapılması için bir alt kurul başkanından düzeltmeleri bir sonraki toplantılarında yapmasını ister.
Tutanak kontrolünde bir sorun ile karşılaşmaz ise onaylayıp bir üst merci başkanına tutanağı doğrudan iletir. Bu şekilde onay süreci en üst makam olan Genel Başkanlığa kadar devam eder.

| Copyright © 2015 YİNKAT | Tüm Hakları Saklıdır | Ana Sayfa | Üye OL | Gizlilik | Bize Ulaşın | Sponsor OL |