YENİLİKÇİ BAKIŞ AÇILARI- 01 PAZARTESİ SENDROMU
       Dün, uzun bir tatil sonrası ilk iş günüydü birçoğumuz için. Evet dün sendromlu pazartesiydi dostlar.
Hiç anlamam, günlerin birbirinden farklı hissettirmesini. Yeni gün bir başlangıçtır zira.
Üretmek, hayat boyu öğrenme, günden bağımsız devam etmeli kanımca. Bu düşünce, iş hayatına adım attığım ilk günden bu yana hiç değişmedi.
       Ben bir insan kaynakları profesyoneliyim. Çalışanların performanslarını arttırabilmeleri, işlerine bağlanmaları için ne yapabiliriz diye düşünenlerdenim. Bunu da patron istiyor diye hiç yapmadım. Tabii, işim bu; patron benden de performans ister, iş tanımımda bu konu var. Ama, verimli çalışma, severek, iştahla üretmek kişisel ilgi alanım. Ve bu isteği yaratma becerisini, içindeki çalışma isteğini ortaya çıkarma ve çalışarak eğlenme için etki alanımı genişletmek ve benzer bir duyguya sahip bir kişi daha kazanmak için çalışıyorum.
Hep düşündüm, neden ben pazartesi sendromu denilen şu özel duyguyu tadamıyorum diye!
Benim neyim eksik! Öyle ya, ben de bir çalışanım.
Ama cevabımı yukarıda söyledim galiba tekrar söyleyelim, bildiğimi tekrar edeyim ben de; cevabım şu ki, işimi, her ne yapıyorsam onu çok severek yapıyorum. Çünkü yeteneklerimi ortaya koyabileceğim, kendimi sürekli aşabileceğim, becerilerimi geliştirebileceğim alanlar aradım iş hayatımda. Kendini sürekli tekrarlayan olmaktan hep korktum.
Çalışan neden pazartesi sendromu yaşar anlıyorum, görüyorum maalesef. Yetersiz, egosu yüksek yönetici ile karşılaşmak, tatil sonrası daha da zor gelir biliyorum. Mutsuzluk ve yükü ağır işlerle karşılaşmak sendrom yaratır. Çünkü yapılacak ve sevilmeyen işler gözümüzde dağ gibi büyür. İşyeri bizi zincirleyen bir hapishanedir çoğumuz için.
Hayat uzun ve bu hayatı eziyetle mi, keyifle mi geçireceğiz karar bizim.
Ben pozitif bakanlardanım hayata. Her gün yenilik ve heyecan getirir. Uzgörülü davranmak, planlar bozulsa bile hemen pozisyon alıp yeni hedefler belirlemekten yanayım.

       Beyin bilinçaltı mesajlar ile şekilleniyor ve ben kendisine sürekli talimat veriyorum.
Çalışmak, hayatta olmak, üretmek, alternatif geliştirmek, çözüm aramak harika bir şey. Sakın vazgeçme!
Sendrom seni değil, sen sendromu yersin sevgili pazartesi.
Herkese eğlenceli çalışmalar dostlar….


NİLAY SERVİ
İnsan Kaynakları Danışmanı
servinilay@hotmail.com
05063671458

| Copyright © 2015 YİNKAT | Tüm Hakları Saklıdır | Ana Sayfa | Üye OL | Gizlilik | Bize Ulaşın | Sponsor OL |