Pruvanız Neta, Rüzgarlarınız Kolayına OlsunDeğerli YİNKAT Üyeleri

İnsan Kaynakları alanında grubun bir üyesi olmakla beraber aynı zamanda denizcilik alanında 25 yılı aşkın mesleki bir geçmişim bulunmakta. Bir denizci, denizsever olarak son dönemde yapılan bir düzenlemeye ilişkin sizleri bilgilendirmek amacıyla, bu yazıyı hazırladım. İlk anda temas ettiğim konu bu platformda, farklı bir mecranın konusu gibi gelebilir. Denizcilik ister sandal veya gemi, ister tek kişi veya mürettebatla yapılsın kontrol listesi üzerinden gelişen, disipliner metodların uygulandığı organizasyonel yapılar olarak, kabul edilir. İnsan kaynağı mimarisi ise ana eksende; takım çalışması, liderlik, tutku ve yaratıcılık, ufka bakma ve öngörüde bulunma, son tahlilde kesinlikle akıl ve bilimden beslenen bir yapıyı belirtmektedir. Tüm bunların dışında deniz, hayatımızda metafor olarak yoğun bir seviyede yer edinmiş ve kurduğumuz cümlelerin arasına girerek, adeta can simidi olmuştur. Bir liman kentinde yaşarken yüzümüze doğru esen meltem ile birlikte denizle dost olmanın, denize biraz daha yakınlaşmamızın gerek iş hayatımızda, gerek bireysel yetkinliklerimiz, gerekse de kendi sosyal alanımızda öncelikle moral ve motivasyonumuzun gelişimine kısa, orta ve uzak vadede olumlu yönde katkı sağlayacağını, değerlendiriyorum.

Şimdi, pusulaya bakalım ve ana rotaya dönelim. 2023 yılının, Cumhuriyetin 100.yılı olması nedeniyle “1 Milyon Amatör Denizci” hedefine ulaşılabilmesi için <Amatör Denizci Belgesi> temin süreci, idare tarafından yeniden düzenlendi. Bu düzenleme kapsamında Amatör Denizci Belgenizi, geçmiş dönem uygulamalarına kıyasla daha kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. <Amatör Denizci Belgesi> nedir? Boyu 24m.’ye kadar olan yelkenli veya motorlu tekneleri kullanabilmek, 12 kişiye kadar yolcuyu, ticari olmayan maksatlar ile taşıyabilmek için idare tarafından verilen, kaptanlık ehliyetidir. Liman Başkanlıklarına yapılacak bireysel başvuru sonrasında, tespit edilen tarihteki sınavda 100 üzerinden 60 geçer puan elde etmeniz neticesinde, Amatör Denizci Belgesi temin edilebiliyor.(Bkz. http://izmirliman.udhb.gov.tr) Bu süreçte, sınav tarihi alanların İzmir Liman Başkanlığı web sayfasında belirtilen ders notlarını gözden geçirmeleri ve sınav öncesinde aynı gün yapılacak teorik eğitime katılmaları, önem taşımakta. Başvuru sonrasında, sınav kapsamındaki teorik hususlara ilişkin olarak danışmak istediğiniz herhangi bir konu olduğunda, benimle iletişime geçebilirsiniz. Gerek internet ortamında gerekse de kitapçılarda Amatör Denizciliğe yönelik olarak yeterli seviyede kaynak, bulunabilmekte.

Tabiki, bu belge ile kurt denizci olunmuyor, tecrübemizi ve denizle olan ilişkimizi, mutlaka geliştirmeliyiz. Amatör Denizci Belgesi, denizciliğe yönelik olarak geçmişe göre sizler de, daha fazla bilinç ve özgüven oluşması adına, fayda sağlayacak nitelikte bir belge. “Daha benim teknem yok” demeyin. Son dönemde sıkça kullanılan bir cümlede belirtildiği gibi “En İyi Tekne Arkadaşınızın, Teknesi”de olsa, Amatör Denizci Belgesine ihtiyacınız olabilir. Bu, sınırlı-süreli haktan yararlanmakta fayda var. Bir diğer taraftan, İzmir ve çevresi coğrafi olarak denizciliğin gelişiminde önemli bir geçmişe ve özsermayeye sahip. Bu kıyı çizgisinde deniz ekseninde oluşacak eko sistemlerin gelişmesinin yerel sosyolojisinin refah düzeyine olan katkısı geçmiş, bugün ve gelecekte her zaman, önem taşıdı ve bundan sonra da taşıyacaktır.
Pruvanız neta, Rüzgarlarınız kolayına olsun. 

Mehmet Tunç 
PeopleFirst HR Consulting
E Posta: mtunc@peoplefirsthrc.com
Cep.Tel: 0536 3842339| Copyright © 2015 YİNKAT | Tüm Hakları Saklıdır | Ana Sayfa | Üye OL | Gizlilik | Bize Ulaşın | Sponsor OL |